Ładowanie...

Jak zacząć przygodę z ASG?

Jaki karabinek ASG wybrać? Gdzie można postrzelać?

Jakie karabinek na początek? Jak zebrać grupę? Gdzie można się postrzelać? Są to najczęściej zadawane przez naszych klientów pytania, na które postaramy się odpowiedzieć w tym artykule – jesteśmy pewni, że podpowiemy jak rozpocząć ekscytującą przygodę z ASG, a także rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Zacznijmy jednak od początku. Co to ASG, czyli tak zwane air soft gun? Są to karabinki i oczywiście cały sprzęt przypominający, czy wzorujący się na sprzęcie używanym przez służby mundurowe. Bez wątpienia repliki ASG oraz adrenalina towarzysząca starciom najczęściej przykuwa uwagę nowych zajawkowiczów. Od czego jednak zacząć?

Karabinek ASG - jaki wybrać?

Początki bywają trudne, jednak bardzo ekscytujące. W jaki karabinek ASG najlepiej się wyposażyć na początek? Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli, podobnie jak innego sprzętu. Najróżniejsze kształty, wielkości, kolory, rodzaje… Jak widać możliwości jest wiele! Na początku skupmy się jednak na rozróżnieniu ze względu na typ napędu.

 

Karabinek elektryczny ASG

W ASG ważna jest szybkość działania, celność oraz zasięg. W zależności od warunków te parametry są w różnym stopniu istotne. Jakie ASG na początek najlepiej wybrać, aby nie przejmować się niskimi statystykami? Warto chociażby postawić na karabinek elektryczny, w przypadku którego każdy z parametrów jest bardzo dobry.

 

Karabinek automatyczny

Wymieniając rodzaje sprzętu ASG nie sposób ominąć karabinków automatycznych, które bywają niedoceniane. “Chciałbym być snajperem, poszukam snajperki” – brzmi znajomo? Jest to najczęstszy błąd wielu początkujących graczy. Karabinki snajperskie z napędem sprężynowym w przedziale cenowym 400-1000 zł będą miały niemal ten sam zasięg i celność co karabinek automatyczny. Więc na polu walki karabinek automatyczny po prostu będzie miał przewagę. Zanim przeładujesz, to ktoś z automatem wyśle w Twoją stronę chmurę kulek. Chcąc zagłębić się w paintball ASG trzeba brać pod uwagę wiele takich niuansów, aby już na początku się nie zniechęcić.

 

Karabinek gazowy

Wiesz już co to ASG i szukasz sprzętu, który dostarczy Ci wrażeń? W takim razie z pewnością zwróciłeś uwagę na gazówkę. Podczas oddawania strzału jej zamek się cofa i imituje działanie prawdziwego pistoletu. To dobry wybór, o ile grasz tylko w temperaturze powyżej 10° C, nie przeszkadzają ci drogie magazynki i kłopotliwy serwis. Trzeba też pamiętać, że zasięg i moc takiego sprzętu będzie niższe niż w elektrycznej replice ASG a magazynki mniej pojemne.

 

Karabinek elektryczny

Jakie ASG na początek? Może replika elektryczna? Tak. Zasięg, szybkość działania, zimno czy ciepło, dostępność części, akcesoriów, łatwość serwisu i użytkowania. Ładujesz akumulator, sypiesz kulki i idziesz się bawić. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jaki karabinek ASG kupić, zagłębiając się w ten świat, to ten model będzie najlepszy. Jest on najbardziej uniwersalny i przyniesie najwięcej radości i satysfakcji z zabawy. Właśnie z tego względu znaczą część artykułu poświęcimy karabinkom elektrycznym.

 

Cechy i rodzaje różnych karabinków ASG:

Karabinek elektrycznyPistolet/karabinek gazowyKarabin sprężynowy/snajperkaHPA
duży zakres cenpistolety tanie to jednorazówkimogą być dość tanie lub bardzo drogiebardzo drogie
niski koszt zabawy (kulki i ładowanie akumulatora, magazynki, części)wysoki koszt zabawy (kulki, gaz, magazynki)niski koszt samej zabawybutla HP wymaga uzupełniania sprężonym powietrzem co może być kłopotliwe
bardzo łatwy tuning i serwistrudny serwis, mało kto podejmuje się naprawy gazówekbardzo drogi tuningwymaga serwisu specjalistycznego
automatyczne działanie mechanizmuautomatyczne działanieprzed każdym strzałem wymaga przeładowaniaautomatyczne działanie
działa również w niskich temperaturachtylko jeśli temperatura jest powyżej 5-10st Cdziała również w niskich temperaturachdziała również w niskich temperaturach

Zanim zdecydujesz się na zakup karabinka ASG

Przed zainwestowaniem w jakikolwiek sprzęt dowiedz się, gdzie można strzelać z ASG i jakie środowisko rozgrywki będzie dla Ciebie najlepsze. Jedna osoba woli grać w warunkach CQB, czyli w terenie zurbanizowanym, inna z kolei preferuje rozgrywkę w lasie, na partyzantkę.Właśnie dlatego, przed ostateczną decyzją o zakupie repliki ASG, warto zapoznać się z wszystkimi lokacjami.

 

No tak, ale nie mam przecież sprzętu i nawet nie wiem, jaki karabinek ASG najlepiej będzie mi odpowiadał. To akurat żaden problem. Obecnie jest wiele miejsc oferujących możliwość rozgrywki wraz z wynajęciem kompletnego wyposażenia. Pojawiasz się na miejscu gry, od organizatora otrzymujesz podstawowe wyposażenie typu ochrona twarzy + mundur + karabinek, kulki i możesz działać. Na przykład w Trójmieście i okolicach masz do wyboru:

 • Magnum Arena – dwa tory rozgrywki CQB w Centrum Gdańska, potężna wypożyczalnia karabinków, świetne, nieparujące maski, mundury i do tego jeszcze rękawice. Nie musisz wiedzieć gdzie kupić repliki ASG – wszystko masz na miejscu! Regularne rozrywki otwarte i treningi SPEED. Gry prywatne cały rok bez względu na pogodę.
 • ASG-Action – kawał lasu pod Gdańskiem z dodatkowymi urozmaiceniami terenowymi. Na miejscu różne rodzaje sprzętu ASG i akcesoria. Regularne rozgrywki i wydarzenia + gry prywatne.
 • Sim-Ba Bieszkowice – duży teren, bliżej Gdyni z wypożyczalnią sprzętu na miejscu. Regularne, weekendowe strzelanie + rezerwacje gier prywatnych.
 • CS Arena – hala w Elblągu do rozgrywek ASG. Duży wybór sprzętu, ciekawa arena. Gry otwarte dwa razy w tygodniu + rezerwacje prywatne.

 

Już wiesz co to ASG i chcesz się wkręcić w tą rozrywkę? Zatem jeśli jesteś z innej części Polski, to poszukaj w swojej okolicy miejscówek. Wpisz na przykład: „asg [twoje miasto] ” w Google i gotowe! Na początek nie zastanawiaj się gdzie kupić ASG – wykorzystaj dostępny na miejscu sprzęt i osobiście poznaj jego zalety.

 

Poszukaj także grup na Facebook’u. Możesz to zrobić, wpisując poszczególne, najczęściej używane frazy, np: asg [miasto/województwo] lub airsoft lub strzelanki asg/airsoft. Społeczność ASG jest dość rozbudowana w Polsce :)

Rozgrywka ASG

I co teraz? Już wiesz gdzie można strzelać i jak teren wpływa na tempo zabawy. Jak pewnie zauważyłeś, rozgrywka w lesie jest mniej dynamiczna. Odległości z jakich strzelamy są większe. Jeśli miałeś okazję zagrać w bardzo dużej grze terenowej to czasami przez dłuższy czas w ogóle nie było wymiany ognia a więcej chodzenia, skradania się, partyzantki. Klimat typowo wojenny.

 

Na arenie natomiast wszystko odbywa się szybko – szybko strzelamy, szybko wracamy po trafieniu z powrotem do gry. Rozgrywany na hali scenariusz strzelanki również jest krótszy, ale za to bardziej dynamiczny. Pewnie czułeś się trochę jak podczas rywalizacji sportowej. W porównaniu z terenami leśnymi, arena to inny świat. W zależności od indywidualnych preferencji jednej osobie spodoba się ona bardziej, drugiej mniej. Sam musisz zdecydować, co jest dla ciebie ciekawsze. Od tego zależy, w jakie ASG na początek zainwestujesz.

Jakiego sprzętu będę potrzebował na początek?

Zanim przetrząśniesz internet i znajdziesz miejsce, gdzie kupić ASG, sporządź listę z niezbędnymi do zabawy akcesoriami. Repliki ASG to nie wszystko! Bez względu na to, którą rozgrywkę preferujesz, zawsze będziesz potrzebował:

 • wspomnianego karabinku – jakie ASG na początek wybrać? To już jest kwestia indywidualna. W lesie dłuższa lufa będzie lepsza, bo zapewnia lepszą celność i zasięg. W budynku natomiast długa lufa będzie przeszkadzać i szybko odczujesz, że jest nieporęczna. Celność w warunkach CQB zapewnia dobra gumka i komora hop-up. Na halę warto zatem wybrać średnią lub krótką lufę,
 • ubrania – podobnie jak rodzaje sprzętu ASG, tak istotne jest również odpowiednie ubranie. W lesie nieoceniony jest kamuflaż. Więc z pewnością trzeba postawić na jakiś mundur lub chociaż ciemne dresy. Później warto wyposażyć się w pozostałe elementy, takie jak np: kamizelka, ochraniacze, ładownice, itp. Podczas rozgrywki ASG w budynku kamuflaż już właściwie nie gra roli – mimo to odradzamy jaskrawych odcieni ubrań. Sportowy strój w zupełności wystarczy,
 • ochraniaczy na twarz – maska stalker + okulary to najczęściej spotykany zestaw. Do tego czapka i jedziemy :) Najważniejsze, aby okulary miały certyfikaty bezpieczeństwa. Inną formą ochrony mogą być maski paintballowe. To już też jest kwestia indywidualna, co wolisz. Na pewno oksy+stalker będą rozwiązaniem najtańszym i w zupełności wystarczającym,
 • akumulatora – koniecznie LiPo. To są ogniwa bardzo efektywne, bez efektu pamięci, zimno ma bardzo mały wpływ na efektywność. Akumulatory te mogą mieć dużą pojemność. Muszą mieć jednak specjalną ładowarkę,
 • ładowarki LiPo – ładowarka, którą polecamy (przy zachowaniu atrakcyjnej ceny), to Redox Alpha v2/v3. Ładowarki „bez wyświetlaczy” oparte na kilku diodach niestety potrafią często być powodem niepotrzebnej frustracji,
 • obuwia – jeśli do lasu, najlepiej wybrać buty za kostkę, ze stabilizacją. Jeśli do budynku – świetnie sprawdzą się po prostu dobre buty sportowe, do biegania,
 • magazynków (na początek 2-3 powinny wystarczyć) – skoro dowiedziałeś się, gdzie kupić ASG, to z magazynkami pójdzie Ci szybko. Jeśli nie przeszkadza ci szeleszczenie, mogą być hi-cap’y, czyli podkręcane u dołu, z dużym zapasem kulek w środku. Ale zapewniam Cię, że szybko zacznie Ci jednak przeszkadzać to szeleszczenie i wybierzesz mid-cap’y. Czyli magazynki, do których trzeba mozolnie „wstrzykiwać” po kilka kulek. Mają one średnią pojemność, ale nie wydają przy tym drażniących z czasem odgłosów,
 • kulki – w myśl zasady: jeśli chcesz sobie zrobić tuning karabinka jak najniższym kosztem, kup sobie bardzo dobre kulki. Polecani producenci: BLS, Specna Arms by BLS, G&G, Guarder, Rockets Platinum. W zależności od mocy karabinka i wielu innych parametrów używaj odpowiedniej wagi kulki. Jeśli ma to być Twoja pierwsza replika ASG – niezależnie czy chodzi o rozgrywkę w lesie lub w budynku – kup 0,25g. Zobacz, oceń, wystrzel opakowanie. Następne prawdopodobnie też będą 0,25g :)
 • torby na graty – jedziesz na strzelanie to musisz się w coś spakować. Przemyśl, co będzie najlepsze. Ja jeżdżę z torbą jak na trening i pokrowcem na karabinek.

Jaki karabinek ASG kupić?

Wiesz już jakie są rodzaje sprzętu ASG, w co należy się wyposażyć, a także na co zwrócić uwagę. Doszliśmy zatem do kluczowego pytania: jaki karabinek ASG kupić? Zdecydowanie odradzamy zakup używanego karabinka ASG. Powody sprzedaży są różne:

 • ktoś był ciekawy co jest w środku repliki ASG albo chciał ją „stuningować”, przez co zatracił pożądane parametry i teraz chce się pozbyć wadliwego sprzętu,
 • ktoś podczas zabawy mógł uderzyć karabinkiem, np. w drzewo lub przeszkodę na arenie, przez co całość ma duże luzy i jest krzywa,
 • karabinek jest zużyty i ma duży przebieg, co wpływa na jego skuteczność.

 

Zatem gdzie kupić repliki ASG, jak nie od miłośników tej rozrywki? Bezpośrednio w sklepach! W miarę dobry sprzęt z gwarancją i przyzwoitymi osiągami można kupić za 400-600 zł (Cyma 028 i podobne, Double Eagle). Repliki z potencjałem, od których można więcej wymagać, to koszty rzędu 600-1000 zł (G&G combat machine, Specna Arms Core, Double Eagle metal). Sprzęt o lepszych parametrach i wykonaniu to karabinki już od 1000 zł w górę (E&L, LCT, G&G, Specna Arms Edge, G&P, Krytac, KWA, G&P).

 

Jakie ASG na początek? Czy nie lepiej postawić na coś tańszego? Kategorycznie tego odradzamy. Karabinki tańsze to strata pieniędzy na sprzęt, z którego nie postrzelasz skutecznie nawet do tarczy. Pamiętaj, sklepy często robią super promocje, z których warto skorzystać. Jeżeli nie wiesz, jaki karabinek ASG wybrać, to obejrzyj na youtube recenzje.

Zastanawiasz się gdzie kupić repliki ASG? Sprawdź następujące adresy największych dystrybutorów najlepszych marek sprzętu:

 • www.gunfire.pl
 • www.taiwangun.com

Limity mocy, szybka wymiana sprężyny

Przed dokonaniem zakupu dowiedz się, gdzie można strzelać z ASG i jaki w danej placówce obowiązuje regulamin! Pamiętaj, organizatorzy rozgrywek w budynkach nakładają restrykcje związane z mocą karabinka. Najczęstsze limity prędkości wylotowej spotykane w Polsce to:

 

 • 300-360fps (0,8J – 1,15J),
 • limity na Magnum Arenie to 340fps i 1,07J na cięższych kulkach niż 0,2g oraz dla graczy do 12 roku życia to 240fps i tylko kulki 0,2g.

Często również z restrykcjami dotyczącymi mocy sprzętu spotykają się gracze na grach w terenie otwartym. Tam limity ustala organizator i najczęściej opisane są na stronie i w wydarzeniu. Głównym elementem, który generuje prędkość wylotową pocisku, jest sprężyna główna. To dzięki niej oraz systemowi wymiany można szybko dostosować moc karabinka do warunków i miejsca gdzie jest gra.

 

Jakie ASG na początek kupić, aby nie przejmować się tym parametrem? Pionierem w użyciu na większą skalę (również w tańszych karabinkach) jest producent Specna Arms. Tu w zestawie dostajemy dwie sprężyny: mocniejszą do gry w lesie, na większych dystansach i słabszą do gry w budynku w warunkach CQB. Tym samym możemy mieć jeden karabinek i móc nim spokojnie rywalizować właściwie w każdych warunkach. W innym przypadku, jeśli karabinek nie posiada systemu wymiany sprężyny, a właściciel nie ma odpowiedniej wiedzy, to niezbędna okaże się wizyta w serwisie. Właśnie dlatego osoby początkujące, szukające repliki ASG, powinny zdecydować się na karabinek z systemem szybkiej wymiany sprężyny co pozwoli uczestniczyć w większości imprez bez komplikacji.

Zobacz to wszystko na Magnum Arenie

Nie musisz wiedzieć jakie ASG na początek wybrać, ani gdzie je kupić! Zapraszam serdecznie do umówienia spotkania na Magnum Arenie w Gdańsku, gdzie chętnie opowiemy, pokażemy i postrzelamy :)

Na miejscu mamy niemal wszystko i zapewniamy bezpieczeństwo podczas zabawy. Możemy pochwalić się również niemałym doświadczeniem w pracy z młodszymi uczestnikami od 10 lat. U nas zorganizujesz także wiele wydarzeń, a w tym wieczór kawalerski ASG. Wszystkie informacje o nas znajdują się na naszej stronie internetowej: www.magnumarena.pl

W jakim wieku można grać w ASG?

Pamiętaj, wiesz co to ASG i jak wymagające potrafi ono być, dlatego niezbędne jest stosowanie się do obowiązującego regulaminu. Minimalny wiek uczestnika rozgrywki ustala organizator rozgrywki. Najczęściej jest to 14-16 lat i wynika to z faktu, że większość uczestników jest w podobnym wieku lub starsza.

 

Na Magnum Arenie minimalny wiek uczestnika to 10 lat. Młodsze osoby nie będą w stanie poprawnie obsłużyć karabinka, co niestety może popsuć dobrą zabawę. Jeśli Twoje dziecko chciałoby zagrać w ASG i ma 10 lat lub więcej? W takim razie:

 • zbierz przyjaciół oraz znajomych i zarezerwuj rozgrywkę prywatną. Nie musisz przy tym zastanawiać się jakie ASG na początek będzie najlepsze – pomożemy Ci w dokonaniu właściwego wyboru. Wszystkie gry młodszych uczestników to rozgrywki z karabinkami o znacznie obniżonej mocy.

 

Jeśli Twoje dziecko ma mniej niż 10 lat to nie jest jeszcze miejsce i dyscyplina dla niego/niej. Podobną zabawą, znacznie mniej wymagającą, będzie paintball laserowy, lasertag.

Mailowy
Mailowy
Pomoc
Pomoc
Telefoniczny
Telefoniczny
Telefoniczny
Telefoniczny
Wyznacz trasę
Kontakt
Skontaktuj się
z nami
Mailowy
Mailowy
Telefoniczny
Telefoniczny

Masz pytania?

Napisz do nas
Jesteś pewny?

Proszę prawidłowo wypełnić wszystkie pola.

Znajdź swoje pytanie i odpowiedź

Prosimy o umawianie gier i wizyt :)

Na arenie jesteśmy o nieregularnych porach i nie zawsze można nas zastać. Dlatego jeśli wybierają się Państwo do nas prośba o kontakt celem umówienia spotkania :)

Godziny pracy podane w wizytówce Google są poglądowe i odnoszą się do godzin pracy telefonicznej obsługi klienta.

Ile to kosztuje ?

Cena gry jest zależna od dnia, godziny, długości rozgrywki oraz klasy sprzętu.

Przykładowe pozycje z cennika

 • 1,5h gry + przygotowania z pełnym wyposażeniem standard 0 w sobotę to 139zł/os
 • 1h gry + przygotowania z pełnym wyposażeniem standard 0 w piątek lub niedzielę 99zł/os
 • 1h gry + przygotowania z pełnym wyposażeniem w poniedziałek międy 10:00 a 15:00 to 69zł/os

Cennik szczegółowy znajduje się tutaj: [KLIKNIJ LINK]

Jak zarezerwować grę ?

Wypełnij formularz rezerwacji

Napisz do nas maila na bok@magnumarena.pl lub skontaktuj się na facebook’u

Zadzwoń pod numer: 505978511

Jak to wygląda? Jak przebiega rozgrywka ?

 1. Rozgrywki prowadzą instruktorzy, który zajmują się przygotowaniami, tłumaczeniem zasad i kwestii technicznych oraz prowadzeniem gry.
 2. Na początku przygotowujemy i ubieramy się w szatni.
 3. Pierwsza gra: rozgrzewka pozwala graczom poznać szczegóły gry przy prostej szybkiej grze.
 4. Kolejne gry to szybkie dynamiczne rozgryki typu Flagi czy Dominacje oraz zaawansowane typu Napad na bank czy Counter-Strike
 5. Po upływie czasu zdajemy sprzęt w szatni

Czy to boli ?

 • Dysponujemy dwoma poziomami mocy do wyboru: silniejsze karabinki dla pełnej adrenaliny i silniejszych wrażeń po trafieniach oraz obniżona moc dla osób szukających spokojniejszej zabawy, gdzie trafienia są bezpieczne nawet dla osób w wieku 10 lat
 • Kulka jest znacznie mniejsza niż w klasycznym paintballu. Obniżona moc karabinków dodatkowo niweluje te wrażenia do minimum z zachowaniem wystarczających paramterów zasięgu i celności

Minimalny wiek uczestnika ?

 • W grze nie powinny brać udziału osoby młodsze niż 10 lat
 • Minimalny wiek uczestnika to 10 lat
 • Gracze w wieku 10 lat są już na tyle samodzielni, że potrafią sprostać wymaganiom bezpieczeństwa, czy poziomowi trudności rozgrywek

Zostaw nam swój numer

Oddzwonimy do Ciebie w godzinach
12:00-20:00
Jesteś pewny?

Proszę prawidłowo wypełnić wszystkie pola.